w soboty salon nieczynny, możliwe spotkania indywidualne po wcześniejszym umówieniu się z handlowcem

Dlaczego trudno jest znaleźć dobrego fachowca?

Remont domu, nawet ten najprostszy, nie uda się bez dobrego wykonawcy. Przy remontach domów wiążących się ze zmianami konstrukcji i kształtu budynku przydatny okaże się inżynier budowlany i architekt. Ale jakimi kryteriami kierować się przy wyborze wykonawcy, gdzie szukać solidnej ekipy oraz co powinno znaleźć się w umowie z wykonawcą?

Zaczniemy artykuł od tego, gdzie szukać. Wiesz pewnie, że najszybszym źródłem dotarcia ze swoim zleceniem do wykonawców jest Internet. A jak Internet to warto zacząć od wyszukiwarki – ale czy na pewno? Szybko może okazać się, znalezienie odpowiedniej firmy budowlanej będzie bardziej czasochłonne niż się wydawało nawet jeżeli zawęzisz wyszukiwanie np. tylko do swojego województwa lub miasta.

Dużo bardziej praktyczne będzie korzystanie z katalogów firm budowlanych i wykończeniowych. Tutaj jednak pojawia się problem aktualności danych obecnych w nich firm. Wpisy firm są w nich najczęściej dodawane bez wiedzy właściciela firmy – całe bazy danych są kupowane i sprzedawane dalej – stąd tyle dużych ale mało aktualnych katalogów firm. Nie raz pewnie zdarzało ci się dzwonić do kilku firm z rzędu z których spora część nie istniała już na rynku. 

 fachowiec budowlany

Jak w takim razie ułatwić sobie znalezienie fachowca? Po pierwsze pamiętaj, że remont domu warto zaplanować wcześniej i z wyprzedzeniem szukać wykonawcy,­ ponieważ o dobre ekipy nie jest łatwo. Chcąc przeprowadzić remont latem, powinniśmy szukać firmy remontowej już zimą. Nie powinno być natomiast problemu z wynajęciem ekipy na sezon zimowy. Następnie usiądź i zastanów się, który z Twoich znajomych, a może znajomy znajomego robił w ostatnim czasie remont bądź budował dom. Po prostu zadzwoń i zapytaj. Z pewnością dotrzesz do jakiegoś fachowca. Najlepiej jest korzystać zawsze ze sprawdzonych specjalistów, a kto bardziej skrupulatnie i przede wszystkim szczerze odpowie Tobie na pytania odnośnie solidności ekipy budowlanej, jak nie Twój kolega? W końcu polecając Ci daną osobę, będzie czuł się częściowo odpowiedzialny za swoje rekomendacje. 

Jeśli jednak jakimś cudem to nie zadziała, to poszukaj fachowców na portalach społecznościowych. Jeśli dana Firma idzie z duchem czasu i nie ogranicza się tylko do prostej strony www lub wpisu w katalogu Panoramy Firm, to znaczy, że przykładają dużo wagę do innowacji, stale się doskonalą. Możesz spokojnie założyć, że doszkalają się w swoim fachu również. Jak już takiego specjalistę znajdziesz, to pytaj zawsze o szkolenia jakie przebył, może ma możliwość pochwalenia się różnego rodzaj certyfikatami wydawanymi np. przez producentów wybranych materiałów budowlanych. Zapytaj także w jakiej dziedzinie się specjalizuje i na jakich materiałach pracuje. Warto też poprosić o uzasadnienie, dlaczego wybiera parkiety, kleje czy farby akurat tego, a nie innego producenta. Jeśli otrzymamy mądrą i przekonującą odpowiedź, będziemy mieć pewność, że się na tym zna. Staraj się zawsze wychwycić, czy osoba z którą rozmawiasz jest podekscytowana danym tematem, czy słychać bądź widać, że żyje tym o czym mówi – fach ma być pasją takiego specjalisty. Nie ma myśleć na zasadzie “odbębnię swoje byle się Klient nie doczepił i znajdę kolejnego Klienta”, tylko ma żyć daną budową razem z Klientem, ma podrzucać pomysły, być kreatywny oraz staranny. Zwróć także uwagę, jak długo dana Firma działa na rynku, to też da Tobie odpowiedź czy są solidni i pewni.

Uwaga, eksperci radzą, by do remontów zatrudniać wykonawców specjalizujących się w konkretnym segmencie rynku. Należy unikać firm, które oferują kompleksowe usługi (od parkietu i wstawiania okien po położenie glazury czy terakoty), czyli podejmujących się wszystkich prac, na jakie panuje aktualnie zapotrzebowanie. Zatrudniając kilka ekip o wąskich specjalizacjach, możemy liczyć na dokładniejsze wykonanie robót. Aczkolwiek nie jest to regułą. Są oczywiście firmy bardzo dobrze realizujące kompleksowe zlecenia.

Trzeba też uważać na takie, które ustalają cenę robocizny tylko na podstawie informacji zebranych w czasie rozmowy telefonicznej. Rzetelna, szanująca się firma, zanim przedstawi kosztorys, sprawdzi miejsce remontu i określi, jaki rodzaj materiałów będzie najodpowiedniejszy.

Firmy remontowe są zrzeszone też w stowarzyszeniach branżowych, na przykład parkieciarzy, dekarzy, tynkarzy czy glazurników, i również te organizacje podnoszą wiedzę i umiejętności pracowników.

Na koniec ważna rada. Na wykonawcach nie warto oszczędzać! Najlepsi fachowcy znają swoją wartość i nie są tani!