Serwis napędów do bram – jak ugryźć temat?

Serwis napędów do bram – co musisz wiedzieć?

Serwis napędów do bram to poważna sprawa. Zbliża się zima, dlatego postanowiłeś dokonać przeglądu automatyki Twojej bramy garażowej, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeśli tak, to bardzo dobrze się składa! W tym krótkim poradniku dowiesz się, jak w najszybszy i prawidłowy sposób przeprowadzić serwis napędu w Twojej bramie, tak, by nie uległa ona zniszczeniu.

By Twoja brama służyła Ci przez wiele lat, musisz o nią przede wszystkim dbać. Dlatego niezwykle istotnym jest by napęd znajdujący się w Twojej bramie, poddawać okresowym przeglądom, które pozwolą uniknąć całkowitego zużycia się elementów wyposażenia oraz sprawdzą, czy poszczególne części nie wymagają regulacji bądź wymiany. Zaniedbany napęd, po kilku latach, będzie nadawał się jedynie do wymiany, a przecież to właśnie tego chcemy uniknąć.

Serwis napędów do bram – krok po kroku

Po pierwsze, zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, odłącz zasilanie napędu. Cały serwis napędów do bram zaczynamy od głowicy. W górnej części posiada ona otwory wentylacyjne, które należy przedmuchać sprzężonym powietrzem lub odkurzaczem. Następnie przecieramy obudowę napędu za pomocą wilgotnej ściereczki. Jeśli w naszej bramie znajdują się fotokomórki, to także warto przetrzeć je z zalegających pajęczyn czy nagromadzonego kurzu. Ważne jest oczyszczenie wszelkich elementów elektronicznych bramy, z racji tego, że do obudowy napędu dostaje się wiele małych owadów, czy myszy, co prowadzić może nawet do trwałego uszkodzenia bramy. Stąd istotnym jest by, zwrócić uwagę na te elementy podczas naszego przeglądu.

Kolejnym krokiem jest oczyszczenie szyny, po której poruszają się rolki bram. Często zalegają w niej takie zabrudzenia jak błoto, piasek czy liście, które mogą blokować jej funkcjonowanie. Powinniśmy zwrócić uwagę także na siłę przesuwu, ponieważ wraz z upływem czasu należy ją zwiększać. Warto sprawdzić także, czy napęd jest prawidłowo wyregulowany, by korzystanie z bramy było dla nas komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczne.

Na końcu najważniejszy punkt, tj. nasmarowanie ruchomych elementów bramy, takich jak zawiasy czy sprężyny, a także nawilżenie silikonem wszystkich uszczelek m.in. uszczelek prowadnic, co zapewni lepszy poślizg podczas otwierania i zamykania bramy. By sprawdzić czy Twoja brama po takim serwisie automatyki funkcjonuje sprawnie, należy wykonać testy. Pierwszy z nich polega na postawieniu przeszkody pod bramą i sprawdzeniu czy zadziała czujnik zatrzymujący mechanizm i powodujący cofnięcie skrzydła. Drugi natomiast przeprowadzić należy na rozkodowanej bramie, tak by móc sprawdzić, czy bez większego wysiłku jesteśmy w stanie otworzyć i zamknąć skrzydło ręcznie. Jeśli mimo skorzystania z naszych porad twoja brama nadal nie działa poprawnie, a także jeśli twoja brama nie przeszła któregokolwiek z testów, zalecamy skorzystanie z usług fachowca, by ten przeprowadził serwis napędów do bram. Jest to na pewno znacznie bezpieczniejsza i pewniejsza opcja. Więc jeśli obawiasz się, że nie podołasz zadaniu, specjaliści na pewno Ci pomogą!

W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z nami po więcej informacji.

Zapraszamy także do naszego sklepu, posiadamy szeroką ofertę asortymentu.