Nie jest to zadanie łatwe! Po pierwsze musisz usiąść i zastanowić się nad kilkoma aspektami.
Czego tak naprawdę oczekujesz od okien
Czy najbardziej zależy Tobie nad tym, żeby zapobiegały utracie ciepła, bądź może, aby były ciche, albo po prostu, żeby były możliwie jak najbezpieczniejsze? Cechy, które są najistotniejsze dla Ciebie i wynikają z lokalizacji Twojego mieszkania wpłyną na Twoją decyzję, jakie okna wybrać!
Z jakiego materiału mają Twoje okna być wykonane.
Wybór materiału wiąże się bezpośrednio z ceną okna. Oczywiście bez znaczenia na rodzaj materiału, okna powinny być funkcjonalne oraz posiadać odpowiednie parametry w zależności od funkcji, które mają spełniać.
Okna powinny otwierać oraz zamykać się w łatwy sposób, dlatego nie mogą się zdeformować. Muszą być bardzo szczelne, aby wiatr, czy deszcz nie przedostawały się do środka. Jeżeli Twój dom jest w głośniej okolicy to okna powinny także ograniczać poziom hałasu, jaki dostaje się do mieszkania z zewnątrz. Nazbieraliśmy zatem 3 czynniki, które będziemy rozpatrywać a są to: sztywność okna, szczelność i głośność.
Cechy okien na które powinieneś zwrócić uwagę
Sztywność okien
na sztywność największy wpływ ma materiał. Jeśli bierzemy pod uwagę drewno to im gatunek cięższy, tym twardszy i mocniejszy. Najpopularniejszym surowcem do budowy okien z drewna jest sosna, ponieważ jest stosunkowo tania, a posiada dobre parametry wytrzymałościowe. Sosna ma także swoją egzotyczną odmianę, którą jest meranti – kolorem jest bardzo zbliżone do mahoniu. Surowcem najtańszym jest świerk, lecz musi być odmiany górskiej, nie nizinnej. Zdecydowanie najlepszym gatunkiem drewna do produkcji okien, jeśli chodzi o gatunki iglaste, jest modrzew – bardzo odporny i wytrzymały, lecz rzadki ze względu na wysoką cenę. Z kolei sztywność okien plastikowych nie jest zależna od surowca, lecz od komponentów zastosowanych do jego budowy (profili, wzmocnień). Zapytaj o szczegóły naszych sprzedawców.
Szczelność okien
cecha ta jest zależna przede wszystkim od rodzaju okuć, uszczelek, które użyte są w danym oknie. Okucie przysłowiowo “dociąga” skrzydło okienne do osadzonej na stałe w murze nieruchomo ramy. Z kolei szczelność tego połączenia jest zapewniana przez uszczelki, które chronią przed przenikaniem wiatru oraz zapobiegają przedostawaniu się deszczu, niesionego przez wiatr. Parametrem określającym szczelność okien jest współczynnik infiltracji [a = m³/(m·h·daPa²/³)]. Okna w pomieszczeniach posiadających mechaniczną wentylacje, bądź klimatyzacje powinny mieć współczynnik [a] do 0,3, z kolei w pomieszczeniach z grawitacyjną wentylacją współczynnik [a] powinien być pomiędzy 0,5 a 1. Do zwiększenia poziomu przepływu powietrza wykorzystuje się funkcję mikrowentylacji stosowaną w okuciu, albo nawiewnik montowany w ramie okiennej lub w świetle szyby.
Głośność hałasu przenikającego przez okna
w zależności od tego, jakie natężenie głośności występuje w otoczeniu miejsca zamieszkania, okna zazwyczaj powinny tłumić w przybliżeniu 25-40 dB. Różnica, która występuje w izolacyjności akustycznej okna wynika tylko z materiału, użytego do wykonania ramy okna, i jest na tyle mała, że nie powinno się nią sugerować przy wyborze okien do domu znajdującym się w miejscu hałaśliwym. Najistotniejsze są szyby, uszczelki. Jeszcze bardziej na akustyczną izolacyjność okien wpływ ma rodzaj szyby, jej grubość, szerokość międzyszybowej pustki, rodzaj gazu ją wypełniającego a także szczeliny infiltracyjne w oknie. Standardowy zestaw szybowy cechuje izolacyjność około 32 dB. Jednak gdy okno wychodzi na ulicę rekomenduje się mocniejszą izolację. W tym wypadku sugerujemy zamawiać szyby zespolone posiadające izolacyjność od 36 do 46 dB.
Abstrahując od powyższego: prawda jest jedna! Rynek okien szybko ewoluuje, także aby być na bieżąco, musisz stale się dokształcać w tym temacie. Jeśli chcesz trafnie kupić okna do domu, co nie jest często małym wydatkiem, po prostu zapytaj specjalistów, którzy z miłą chęcią poinformują Cię o bieżących trendach oraz doradzą co wybrać, by sprostało to Twoim oczekiwaniom!